Projekt "Ambasada ruchu drogowego dla małych i dużych mieszkańców Juszczyny"

Projekt Ambasada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego polega na podjęciu działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa i świadomości w tym zakresie wśród najmłodszych mieszkańców Juszczyny, ich rodziców i dziadków.  W ramach projektu zorganizujemy następujące zajęcia:

1. Podejdź, sprawdź, zawiadom, reanimuj” -  cykl zajęć prowadzonych przez nauczycieli z zakresu udzielania pierwszej pomocy w czasie których uczniowie odbędą ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem fantomów.
  2. Uczeń bezpieczny na drodze: cykl zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem elementów mobilnego miasteczka ruchu drogowego, których celem będzie uświadomienie dzieciom konieczności prawidłowego  poruszania się po ulicach i drogach:
  3. Spotkanie z Policjantem:  uczniowie podczas zajęć poznają rolę Policji w ruchu drogowym, w praktycznych ćwiczeniach z telefonem (112 i 997) utrwalą prawidłowy sposób wzywania pomocy Policji .
  4. Zajęcia z przedstawicielem Ochotniczej Straży Pożarnej: uczniowie podczas zajęć dowiedzą się jaka jest rola pracy strażaka w ruchu drogowym - wypadku, kolizji, utrwalą zasady bezpiecznego podróżowania jako pasażer samochodu osobowego (zajęcie miejsca w foteliku, zapięcie pasów, zachowanie spokoju podczas jazdy), w praktycznych ćwiczeniach z telefonem (112 i 998) utrwalą prawidłowy sposób wzywania pomocy Straży Pożarnej .
  5. Zajęcia prawidłowej nauki jazdy na rowerze przygotowujące uczniów do zdobycia karty rowerowej prowadzone w mobilnym miasteczku ruchu drogowego przez nauczycieli wychowania fizycznego oraz nauczyciela techniki z wykorzystaniem rowerów i kasków zakupionych w ramach realizacji projektu
  6. Zajęcia nauki jazdy na rowerze  dla dzieci pod opieką ich rodziców przygotowujące do odbywania rodzinnych wypraw rowerowych. w mobilnym miasteczku rowerowym
  7. Pokazy i ćwiczenia przeprowadzone przez przedstawicieli Fundacji K2 – ze szczególnym uwzględnieniem „Symulatora zdarzeń” w celu uświadomienia dorosłym, jak istotne jest dostosowanie prędkości jazdy do warunków atmosferycznych, ale również zabezpieczanie pasażerów (zapięte pasy, foteliki do przewozu dzieci). Ćwiczenia w przeprowadzeniu restytucji krążeniowo – wydechowej na fantomach z wykorzystaniem maseczek pod nadzorem ratowników medycznych.
  8. Konkurs plastyczny: Jestem bezpieczny na drodze – wystawa prac plastycznych
  9. Happening  - prezentacja efektów podejmowanych działań połączona z Turniejem wiedzy i umiejętności przeprowadzonym w miasteczku mobilnym.

W ramach pozyskanej dotacji zostaną zakupione: mobilne miasteczko ruchu drogowego ze znakami i sygnalizatorem świetlnym,  rowery, kaski, symulatory jazdy.