XVII Zaduszki Narodowe na Matysce z udziałem naszych uczniów

2 października 2021 roku odbyły się XVII Zaduszki Narodowe tym razem z udziałem  byłego więźnia obozu dla młodocianych w Jaworznie - kapitana Zbigniewa Pawłowskiego „Jaworznika” i pana Józefa Michalskiego, który jako niemowlę  wraz z rodziną został wysiedlony do Chełmna Lubelskiego.

Tradycyjnie uczniowie reprezentujący szkołę podziwiali spektakl plenerowy „Potop szwedzki na Żywiecczyźnie”, a w nim uwolnienie króla Jana Kazimierza z rąk Szwedów, pisanie uniwersału do chłopów, aby szli na odsiecz Częstochowie, życie w XVI – wiecznej wsi, księdza Kaszkowica wyruszającego z góralami na odsiecz, obronę Częstochowy i śluby Jasnogórskie.

Wszyscy zatańczyli poloneza, a po Mszy Świętej odczytano apel poległych i dosypano Kurhan Pamięci   ziemi z terenu obozu Młodocianych Więźniów Politycznych 44-56 „Jaworzniacy” oraz obozu dziecięcego w Łodzi „Mały Oświęcim”.