Wymiana grup młodzieży - Bułgaria - dzień szósty

W piątek po zjedzeniu śniadania grupa uczestników wyjazdu udała się do szkoły. Uczniowie i nauczyciele z każdego kraju udali się do innej klasy. Grupie z naszej szkoły przypadła klasa IX, w której odbywała się lekcja historii. Uczniowie z Polski najpierw przedstawili prezentację zawierająca informacje o Polsce, naszym regionie, szkole i tradycyjnych polskich daniach a następnie podali podstawowe informacje o sobie. Uczniowie z Bułgarii także zaprezentowali się, podając informacje o sobie i swoich zainteresowaniach. W trakcie jazdy autokarem wszyscy uczestnicy zostali zapoznani z aplikacją HP Reveal, którą wykorzystywali do tworzenia przestrzennych obrazów.

Kolejnym punktem dnia było zwiedzanie zabytkowego monastyru z XIV wieku oraz usytuowanej na wzgórzu kaplicy, w której znajdują się tysiące kości ludzkich.

Następnie grupa  podziwiała piękne pasma górskie, których nie brakuje na terenie całej Bułgarii. W ten krajobraz wkomponowano drewniane rzeźby zwierząt leśnych i hodowlanych. Miejsce to jest ważne dla społeczności szkoły bułgarskiej, gdyż nad doliną góruje ogromna rzeźba bohatera powieści Iwana Wazowa, patrona szkoły w Mizdrze.

W tak atrakcyjnym otoczeniu przyrody  zostały  rozdane uczniom i nauczycielom certyfikaty  udziału w kolejnym etapie projektu Erasmus+.

W godzinach wieczornych w Mezdrze odbył się koncert muzyki i tańców narodowych Bułgarii. Można było podziwiać piękną muzykę, śpiew i tańce, ale także barwne, tradycyjne i oryginalne stroje tutejszych regionów.